Hogyan termesszünk epret a teraszunkon?
Habár az eperszezon ideje a május, az idei év kifejezetten hűvös, és csapadékos időjárása miatt várhatóan legalább június közepére tolódik át. Azonban nem kell lemondani a fenséges ízű gyümölcsről, hiszen hazai eperhez juthatunk a saját erkélyünkről is.
Az eper a legkedveltebb gyümölcs, azonban a rövid szezonja miatt csak korlátozottan érhető el hazai termékként. A boltokban az év során a különböző import eprekkel találkozhatunk. Igen sokoldalúan használható fel, verhetetlen az íze lekvárként, dzsemként, de süteményekbe, szörpként is kiváló. Az édes eper már önmagában is finom, nincs szükség – a korábban megszokott cukorral szórásra sem.
Az eper házilagos termesztése mellett számos érv szól, meglehetősen igénytelen, gyorsan nő akár balkonládás körülmények között is. A gazdag termés titka a napfény mellett megfelelő tápanyagellátásban rejlik, folyamatosan gondoskodni kell a tápoldat és az öntözővíz utánpótlásról.
Mindig termő eper-csüngő eper
A kertészetben webáruházakban, de akár kisboltok kínálatában is látható a felfüggesztett eper, amelyet különböző néven forgalmaznak. Találkozhatunk a „Mindig termő”, „Folyton termő” eper kifejezésekkel, de a csüngő eper palánta névvel is. Egyes kertészetek kínálatában van korai érésű fajta, de a kétszer termő és a folyton termő palánta is kapható.
A csüngő epertöveket egy nagyobb cserépbe ültessük át, földnek laza, jó vízáteresztő képességű földet válasszunk, és tápoldattal is locsoljuk meg. Az akasztós cserepű eprünket napos- félárnyékos, és kimondottan szélvédett helyre tegyük, és megfelelő viszonyok között júniustól akár október végéig hozza bőven az ízletes gyümölcsöt. Kánikula idején akár kétszer is öntözhetjük – kora reggel és naplemente után.