A PLC előnyei és hátrányai
Bár a PLC az elődjéhez, a relés megoldásokhoz képest számtalan előnnyel rendelkezik, vannak olyan esetek is, amikor hátrányként jelenik meg egy-egy tulajdonsága. Az adott felhasználási terület szempontjából szükséges ezeket mérlegelni – ezért járjuk körül a PLC-t, és mutatjuk meg feketén-fehéren a pro és kontra érveket – mert ahogy az éremnek, úgy a PLC-nek is két oldala van.
Mi az a PLC?
A PLC egy angol kifejezés rövidítése: ez a programmable logic controller, amelyet magyarul “programozható logikai vezérlőnek” nevezünk, de legtöbbször mi is csak PLC-ként hivatkozunk rá.
A PLC vezérlés leginkább egy ipari számítógéphez hasonlít, leginkább a gyártásban használják, különböző gépeket és eszközöket vezérlő programsor futtatására. Felépítését tekintve valóban a hagyományos számítógép testvére; megtalálható benne processzor (CPU), memória (RAM és ROM), kommunikációs eszközök interfészei, I/O eszközök csatolói (párhuzamos perifériaillesztő), bővítő egységek csatolói, valamint belső tápegység – mindez olyan védelmű házban, amely ellenáll a por, pára és egyéb hatásoknak, amelyek általában a gyártó környezetben jellemzőek.
Miért jött létre a PLC?
A PLC-k megjelenését a gyártási folyamatok gyorsasága és rugalmassága indítványozta: első felhasználása az 1970-es évekre tehető, és ettől kezdve nagymértékben előrelendítette az automatizációt az ipari fejlődésben.
A korábbi relés megoldások hiányossága a rugalmatlanság és nehézkes átállítás volt. Például amikor egy gyártósornak rövid idő alatt szükséges átállnia egy új feladatra, arra sokkal alkalmasabb a PLC, mivel a PLC könnyedén újraprogramozható, ellentétben a fizikai kapcsolódáson alapuló relékkel.
A másik véglet pedig a mikroprocesszoros vezérlés, amely adott munkafolyamat irányítására a legprofibb megoldás, azonban komoly és hosszú tervezési időt igényel. A két véglet között (relé és mikroprocesszor) arany középutat alkot a PLC. Természetesen a PLC sem megoldás mindenre – ezért körüljárjuk az előnyeit és a hátrányait is.
A PLC legfőbb előnyei
A PLC legfőbb előnye az említett gyors és egyszerű újraprogramozhatóság, amely ideális a rugalmas gyártórendszerekhez.
A rugalmasság mellett időt is megtakarít, illetve lehetővé teszi a módosítások további költségek nélküli végrehajtását. A PLC -k kicsi méretűek és olcsók, így jelentősen csökkentik a munkaerőköltséget, és lehetővé teszi több gép irányítását ugyanazon a berendezésen keresztül.
Említhető a létradiagram programnyelv átlátható használata is, mivel ez a korábbi relés működést modellezi, így a relékhez értő szakemberek is könnyedén tudtak átállni a PLC programozásra.
A PLC további előnyei, a teljesség igénye nélkül:
- masszív, megbízható kivitel védett I/O lábakkal
- kis fizikai méret, kompakt kialakítás
- egyszerű hibaelhárítás
- gyors betanulási idő (hála az egyszerű programozhatóságnak)
- nagymértékű flexibilitás, az újraprogramozhatóságnak köszönhetően
- az input és output interfészek integrálva vannak a vezérlővel
- széleskörű felhasználási terület
- távolról is hozzáférhetőek, egy programmódosítás a föld másik oldaláról is megtörténhet, akár működés közben is.
- nehéz terepen is helytáll: bírja a hőmérséklet, vibráció, páratartalom változásait
A PLC hátrányai
Alkalmazásfüggő, hogy az alábbi tulajdonságok milyen súllyal jelentenek hátrányt, de a kontra lista körülbelül így fest:
- a vezetékek csatlakoztatása, újracsatlakoztatása komplikált
- ha hiba történik, a leállás általában hosszabb időt vesz igénybe
- az extrémebb hőmérsékletet és rezgést már kevésbé bírják
- némelyik PLC automatikusan visszakapcsol, amint az áramellátás helyreáll, és ez balesetet okozhat
- a PLC-k nagy a villamos energia szükséglettel rendelkeznek, emiatt drágább villamos hálózat kiépítése szükséges a működtetéséhez
- a PLC-vel vezérelt eszközökhöz szükség van egy villamosenergia-mechanika átalakító eszközre
Ha kérdésed merült fel az előnyök-hátrányok kapcsán, és bővebb információra van szükséged, egy profi PLC gyártó is a segítségedre lehet.